←  
Zpět  |  Všechny lekce

Role náboženství v době vlády Isabely Kastilské a Ferdinanda Aragonského

Celková délka:

90 minut

Cíle lekce

  • studenti si na základě analýzy několika rozličných textů uvědomí, že klíčovým tématem vlády a politiky Isabely a Ferdinanda byla víra, klíčovou událostí dobytí Granady, a nikoliv objevné plavby Kryštofa Kolumba, jak se to jeví dnes, viděno zpětně, díky modernímu narativu
  • klíčovou roli  mají dobové perspektivy, doboví aktéři a jejich textové reflexe událostí


Části lekce

1. Evokace - brainstorming

10 minut

Co o Iberském poloostrově v 2. polovině 15. století už víme? například jak vypadá území, důležitá centra, jaká náboženství se tu nacházejí, jaká etnika, poměr k Portugalsku, instituce, události…

lze uspořádat jako společnou tvorbu myšlenkové mapy na tabuli, nebo individuální kráké vybavování a následně společné sdílení

2. Uvědomění - skupinová práce s prameny

60 minut

Studenti pracují ve skupinách.

Postupně dostávají krátké úryvky ze čtyř různých dobových textů: Dvoran_Isabela Kastilska; Edikt o vyhnani Zidu ze Spanelska 1492; Kolumbus_Denik prvni cesty; Dobove vypraveni o kralich nasrovskeho rodu

Úkolem skupiny je zjistit povahu pramene, kontext vzniku, vč. časového odstupu od popisovaných událostí,  intenci autora atp., a poté odpovědět na otázky.

Práce je fázována do čtyř částí, po každém zpracování jednoho pramene probíhá sdílení v plénu.

 

Baldassare Castiglione, Dvořan, Praha 1978, s. 228–229.

  1. jaké zásluhy jsou Isabele přisuzovány?
  2. jaké události jsou s ní spojovány?
  3. jaké vlastnosti jsou jí přisuzovány?

Kryštof Kolumbus, Deník první cesty. Předmluva, in: J. Jemelka (ed.), Cesty Kryštofa Kolumba, Praha 1958, s. 86–88.

  1. Jak jsou v textu vylíčeni panovníci Isabela a Ferdinand (označení, tituly)?
  2. Jak je charakterizován účel Kolumbovy cesty?
  3. Jak jsou vylíčeni jinověrci (kdo to je, kolik je jim věnováno prostoru)
  4. Jak o sobě mluví autor textu, co se o něm dozvídáme?
  5. Jaká klíčová slova lze z textu vygenerovat?

Edikt o vyhnání Židů ze Španělska edice.

  1. jaké titulatury mají panovníci?
  2. co je Židům vyčítáno?
  3. jaké kroky byly podniknuty před jejich vyhnáním?
  4. jaké byly termíny a podmínky vyhnání?
  5. jaké záruky jsou jim dány?
  6. jaké je označení Granady a jaká je datace?

Josef Ženka (ed.), Pád Granady a zánik al-Andalusu, Praha 2011, s. 52-59 (Vyprávění o králích nasrovského rodu).

  1. Jak je v textu vylíčen panovník (jaké vlastnosti jsou mu přisuzovány, jaké činy jsou s ním spojovány – je líčení konstantní, nebo dochází ke zlomu)?
  2. Jak jsou líčeni jinověrci a jejich chování k muslimům?
  3. Jaké informace můžeme vyvodit o autorovi textu (jak sám sebe nepřímo charakterizuje)?
  4. Jak se muslimové chovají po násilném přijetí křesťanství?
  5. Jaká klíčová slova lze z textu vygenerovat?

 

 

3. Reflexe

20 minut

metoda klíčových slov – úkolem je vygenerovat témata, která byla všem pramenům společná

studenti pravděpodobně dospějí ke klíčovým slovům: víra, náboženství, Granada, muslimové

závěrečná diskuse: dobytí Granady a vytlačení muslimů ve všech analyzovaných pramenech vnímáno jako největší událost vlády a zásluha Isabely a Ferdinanda, přestože texty vznikly v různých kulturně-společenských kontextech a za jiným účelem; dobový význam událostí, dobové hodnocení historických aktérů se může odlišovat od moderního retrospektivního pohledu, v němž dominuje doplutí do Nového světa; role víry a náboženství v předmoderní společnosti, mentalitní rámce